Quick Links

Quick Links

Alexandra Primary School

Governance

The Governing Body

Structure and Remit

The Governing Body has three core functions:

  • Ensuring clarity of vision, ethos and strategic direction;
  • Holding the head teacher to account for the educational performance of Alexandra Primary School and its pupils and the performance management of staff; and
  • Overseeing Alexandra Primary School’s financial performance and making sure its money is well spent.

The Governing Body makes the strategic and policy decisions affecting the school, whilst the operational and managerial decisions are delegated to the head teacher, Mr. Waiting.

The constitution of the Governing Body is set out in our Instrument of Government. We have eleven Governors (each appointed by the Governing Body, with the exception of Parent Governors who are elected by the parent body and the Staff Governor who is elected by the staff body) comprising:

  1. two elected Parent Governors,
  2. one Local Authority Governor (nominated by the Local Authority and appointed by the Governing Body),
  3. one elected Staff Governor,
  4. the head teacher, and
  5. six Co-opted Governors (co-opted for their skills and experience).

With the exception of Mr. Waiting, who is a governor by virtue of his position as head teacher, the term of office for all Governors is four years. At the end of that term they may be re-appointed.  We also currently have three Associate Members, who have been appointed for a four year term.

Governors and the Associate member meet as a Full Governing body at least once each term (and usually four times a year).  Each committee meets at least three times a year. 

Chair of Governors

The Governing Body elects a Chair annually. The current Chair is Lorraine Slattery.

Committees

Governor business is carried out through the Full Governing Body and its two committees. One committee focuses on Teaching, Learning and Curriculum and the other on Finance, Resources and Premises.  On occasion specific working groups may be set up and there are two Special Panels (Pay Panel and Headteacher's appraisal panel).

Link Governors

Link Governors are appointed annually and oversee a specific aspect of the work of the school. This means that they will take steps to become informed about the relevant area and will:

  • link with a (named) member of school staff with responsibilities in the relevant area;
  • report to Full Governing Body meetings; and
  • review and recommend relevant policies.

Minutes of Governing Body Meetings

The minutes of meetings are available for inspection in the School Office. 

Contacting the Governing Body

You can contact the Governing Body, the Chair of Governors or an individual Governor via the Clerk to the Governing Body, Michelle Sutton. You can leave a letter for the Clerk at the School Office or send an email.

Governor Details

Full details of the current Governors and of those who have stepped down in the last 12 months, including their dates of appointment, positions of responsibility and attendance at meetings are set out below. You can find out more about our Governors on our Meet Our Governors Page and full details of their business, pecuniary and other relevant interests on our Register of Governor’s Interests Page.

Governors’ Details and Attendance 

Name

Type of Governor, date appointed and term of office

Committees and attendance for the academic year to 2021/22

Robert Waiting

Head teacher, appointed Ex-officio Governor

FGB 4/4

TLC 3/3

FRP 3/3

Gloria Reid

Associate Member

Appointed 14th November 2019

Term expires 13th November 2023

Member of TLC 

Curriculum & Standards Link Governor

FGB 4/4

TLC 3/3

Megan Griffiths

Staff Governor

Appointed 2nd October 2020

Term expires1st October 2024

Member of TLC

FGB 2/4

TLC 2/3

Katie Meredith

Co-opted Governor

Appointed 25th November 2019

Term ends 24th November 2023

Member of TLC 

HR Link Governor

FGB 4/4

TLC 2/3

 

Elinor Olisa Barikor

Parent Governor

Appointed 25th November 2019

Term ends 24th November 2023

SEND Link Governor

Pupil Premium Link Governor

Member of FRP and TLC

FGB 4/4

TLC 2/3

FRP 3/3

Georgina Herry

Associate Governor

Appointed 29th April 2021

Term ends 28th April 2025

FGB 1/4
TLC 2/2

FRP 2/3

Rachel Stewart

Parent Governor

Appointed 4th December 2020

Term ends 3rd December 2024

Finance Link Governor

Member of FRP

FGB 4/4

FRP 3/3

Susan Jackson

Co-opted Governor 

Elected 10th October 2017 as Associate

Appointed Co-opted 14th March 2019

Term expires 13th March 2023

Vice Chair

Curriculum & Standards Link Governor

Chair of TLC

FGB 4/4

TLC 3/3

Lorraine Slattery

Local Authority Governor

Appointed 4th May 2022

Term expires 3rd May 2026

Chair of the Governing Body

Lead Safeguarding Governor

Wellbeing Link Governor

Member of TLC and FRP

 

FGB 2/2

TLC 1/1

Jane Casling

Co-opted Governor 

Appointed 4th May 2022

Term expires 3rd May 2026

Safeguarding/Child Protection Link Governor

Member of TLC 

 

FGB 2/2

TLC 1/1

Stella Maerker

Associate Member

Appointed 4th May 2022

Term expires 3rd May 2026

 

FGB 2/2

TLC 1/1

Adam Johnson

Co-opted Governor 

Appointed 4th May 2022

Term expires 3rd May 2026

Chair of FRP

Finance Link Governor

Premises/H&S Link Governor

 

FGB 1/2

TLC 1/1


Governors whose term ended in the last 12 months

Name

Type of Governor, date appointed and date term of office expired or Governor Resigned

Committees and attendance for the academic year to 2020/21

Belinda Riley

Associate Member

Appointed 7th December 2016

Term expired 6th December 2020

Appointed Associate Governor 14th January 2021

Retired 24th January 2022

Safeguarding Link Governor

Member of TLC 

FGB 3/4

TLC 2/3

Tukiya Mutupa

Co-opted Governor

Appointed 29th April 2021

Retired 4th May 2022

TLC 1/1
Richard Williamson

Local Authority Governor

Appointed 28th June 2017

Term expires 27th June 2021

Re-elected July 2021

Term expires 16th July 2025

Retired 4th May 2022

Finance and SEND Link Governor

Member of FRP

FGB 2/3

FRP 3/3

Louise Groves

Parent Governor

Elected 1st November 2014

Re-elected September 2018

Term expires 29th September 2022

Retired 29th September 2022

Chair of the Governing Body

Lead Safeguarding Governor

Curriculum & Standards Link Governor

Member of TLC

FGB  3/4

TLC 3/3

FRP 3/3